Zadziałaj dla siebie

 

Przybieranie na wadze w święta?
To nie dla mnie!

 

 

 

Dla wielu kobiet zbliżające się święta nie są powodem do radości, lecz wywołują sytuację stresową. I nie mam wcale na myśli kwestii związanej z finansami, lecz tej kojarzonej z odżywianiem.

 

Myśl o wszystkich świątecznych potrawach, o godzinach spędzonych z rodziną przy zastawionym po brzegi stole napawa nas lękiem. Obmyślamy coroczny plan: tym razem się nie dam… W te święta będę twarda i będę jadła mniej… Niestety zazwyczaj bywa zupełnie inaczej.

 

Jak sobie z tym poradzić? Jak sprawić, by nie przytyć w święta? Czy to w ogóle dziś jest jeszcze możliwe?

 

 

Prawda jest taka, że o ile w ciągu roku jesteśmy w stanie wyrzekać się niektórych potraw czy produktów, które lubimy, o tyle w święta jest to nieco trudniejsze. Dlaczego?

 

Po pierwsze: na święta mamy możliwość próbowania dań, których nie jada się na co dzień (choć z tym coraz trudniej, gdyż w ostatnich latach coraz rzadziej doświadczamy brak jakichkolwiek potraw. Kiedyś wyrafinowane ciasta, pachnąca szynka czy choćby pomarańcze były towarem luksusowym. Dziś jadamy to na co dzień).

 

Po drugie, podczas świąt wszystkie potrawy są na widoku, dania stoją na stole lub są w zasięgu ręki, co oczywiście kusi.

 

Niestety jest jeszcze trzeci powód, o wiele bardziej „kryzysorodny” – rodzina. Kiedy zasiadamy z rodziną, przyjaciółmi przy świątecznym stole, myślenie staje się nieco inne. Nasze dotychczasowe cele i plany zostają lekko przytłumione przez obecną radosną chwilę, relacje rodzinne i przyjacielskie.
Zdajemy się nie myśleć o tym, co będzie jutro, pojutrze czy za miesiąc. Chcemy choćby w tym jednym dniu nie myśleć o pracy, o codziennych obowiązkach - tym bardziej o dietach i jakichkolwiek wyrzeczeniach (o ile nasza codzienna dieta wymaga wyrzeczeń…). Prawdopodobnie dlatego sięgamy po kolejne ciastko z myślą – jutro będę się martwił, jutro obmyślę nowy plan działania, a teraz chcę czuć się tak, jak wszyscy.

 

 

     Dieta na święta

 

 

 

Oczywiście są osoby tak bardzo zdeterminowane, mające na tyle silną wolę, by nie dać ponieść się chwili rodzinnej atmosfery i dalej realizują swoje zamierzenia bez względu na dzień w roku. Takich osób jest jednak stosunkowo niewiele.

Co zatem zrobić, by był „wilk syty i owca cała”? Jak jeść, by podczas świąt nie przytyć, a mimo to skosztować pysznych dań? Mam dla Ciebie sposób.

 

Możesz zaplanować sobie świąteczny jadłospis, w którym uwzględnisz świąteczne przysmaki. Jadłospis ten ułatwi Ci sprawę o tyle, że będziesz mogła zjeść nieco więcej, ale jednocześnie da Ci poczucie, że nie odbiegasz od swoich założeń. To sprawi, że nie będziesz czuła się winna z powodu nadmiernego łasuchowania.

 

Możesz uwzględnić w swoim menu wszystkie świąteczne potrawy. Jest jednak podstawowa zasada: to muszą być odpowiednie porcje. Wyznaczając sobie niewielkie porcje posiłków, będziesz mogła spróbować wszystkiego będąc jednocześnie na swoim własnym modelu żywienia. I o to właśnie chodzi w świątecznym ucztowaniu.

 

Nie dokładaj sobie kolejnej porcji tego samego ciasta skoro już wiesz, jak smakuje. Lepiej spróbować za jakiś czas innej potrawy – mniej kalorycznej. Pamiętaj przy tym cały czas o niewielkich porcjach, a wyrzuty sumienia nie będą Cię dręczyły na następny dzień.

 

Bardzo istotne jest jednak to, byś dała sobie przyzwolenie na zjedzenie czegoś kalorycznego podczas świąt (ciasto, sałatka z majonezem, smażona ryba), bo jak wiesz, zakazany owoc smakuje najlepiej. Gdy dasz sobie takie prawo, jest szansa, że siedząc przy stole wcale nie będziesz miała na to ochoty. Jeśli zaś zabronisz sobie jeść czegokolwiek, najprawdopodobniej będziesz odchodzić od stołu nasycona nie na 90 czy 100%, lecz na 200…

 

I jeszcze jedna wskazówka dla Ciebie: przed świętami spróbuj zastanowić się, co będzie dla Ciebie bardziej korzystne – czy zajadanie się do woli smakołykami, by po świętach mieć „moralniaka” i być może dodatkowe kilogramy (jeśli Twój metabolizm jest niski)? Czy może mniejszy stres wywoła u Ciebie zachowanie umiaru przy świątecznym stole, ale za to po świętach otrzymasz nagrodę w postaci przyjemnej lekkości i braku dodatkowych centymetrów w talii?

Zrób po prostu bilans zysków i strat - co zyskasz, a co stracisz w obu przypadkach. I sama zdecyduj.

 

Umiar w jedzeniu, również w święta, obowiązuje jednak osoby, które z różnych powodów (otyłość, choroby cywilizacyjne, alergie pokarmowe) powinny codziennie kontrolować skład swoich posiłków.

Coraz częściej słyszy się o zawałach na skutek przejedzenia u osób chorych na serce. Osoby zupełnie zdrowe, o prawidłowej masie ciała mają pod tym względem łatwiej, bo rzeczywiście nic się takiego nie stanie jak zjedzą więcej niż zwykle (choć i u tych świąteczne obżarstwo może się zemścić licznymi dolegliwościami).

 

 

Wesołych Świąt!
Ewelina Wieczorek
www.epicentrumzdrowia.pl

 

 

                                     

                     

          Witaj w ZADZIAŁAJ DLA SIEBIE!

Nazywam się Ewelina Wieczorek i jestem autorką tego serwisu jak i firmy Epicentrum Zdrowia w Szczecinku. Z wykształcenia jestem pedagogiem zdrowia, specjalistą ds. żywienia, psychodietetykiem, nauczycielem w ZS nr 6 w Szczecinku.

 

Jeżeli chcesz żyć zdrowo, próbujesz odżywiać się świadomie, chcesz schudnąć, szukasz do tego motywacji - zapraszam Cię do lektury artykułów na moim BLOGU oraz do współpracy.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu bądź pomocy w uzdrawianiu - wejdź na stronę mojej poradni Epicentrum Zdrowia.

 

Jeśli masz ochotę, czytaj więcej o mnie.

Możesz również poznac opinie o mojej pracy.

Zapraszam do kontaktu:
ewelina@epicentrumzdrowia.pl