Zadziałaj dla siebie


Kamienie w pęcherzyku żółciowym
możesz sama rozpuścić!

 

 

W ciągu ostatnich kilku lat w mojej poradni gościłam sporą liczbę osób, które miały problemy z pęcherzykiem żółciowym bądź były po zabiegu jego usunięcia. Dziś chciałabym podpowiedzieć Tobie, jak usunąć kamienie z pęcherzyka żółciowego (zwanego potocznie woreczkiem), bez konieczności jego usuwania.

Być może Ty sama nie masz tego problemu (i całe szczęście!), ale w Twoim otoczeniu z pewnością są takie osoby (coraz więcej ludzi ma niestety kamienie żółciowe). Przekazując im zamieszczone poniżej sugestie, możesz im pomóc...

 

Fot. Shutterstock

 

 

     Po co nam pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy w organizmie ludzkim pełni ważną rolę. Jego zadaniem jest magazynowanie i zagęszczanie żółci. Narząd ten może pomieścić około 65ml tej substancji. Gdy człowiek jest głodny, produkowana przez wątrobę żółć magazynowana jest w pęcherzyku żółciowym. Natomiast podczas posiłku żółć uwalniana jest do dwunastnicy. Żółć emulguje tłuszcze, a więc pomaga je trawić i wchłaniać. Dzięki temu wchłaniane są też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

 

     Czy wycięcie woreczka jest słuszną decyzją?

 

Jeśli jakiś narząd pełni w organizmie istotną funkcję, to nie można go sobie tak zwyczajnie ciachnąć i po sprawie. Należy pamiętać, że po wycięciu woreczka, bardzo często zaczynają się problemy ze stawami od pasa w dół. Zauważyli ten problem już dawno temu Rosjanie. Nie można więc go sobie wyciąć tylko dlatego, że pojawiły się w nim kamienie. Czy wycinamy człowiekowi wątrobę, bo pojawiła się na niej torbiel? Nie wycinamy. Trzeba poszukać sposobu na pozbycie się nieproszonych gości. Czyli jednym słowem szukamy przyczyny.

 

Pamiętaj, że chcąc wyleczyć się z jakiejś choroby, musisz zawsze znaleźć jej przyczynę. Jeśli będziesz działał objawowo, nigdy się nie wyleczysz. Moim zdaniem niemal wszystkie choroby są uleczalne. Jedynie mała część z nich nie jest.

 

     Jak się tworzą kamienie żółciowe?

 

Kamienie w woreczku składają się głównie z soli żółciowych. I jeżeli świeża żółć napływa do pęcherzyka, to tam zostaje zagęszczona. Pęcherzyk żółciowy przepuszcza więc wodę poprzez swoje ścianki. A jeśli my nie opróżniamy tego pęcherzyka i żółć jest tam stale zagęszczana, zaczyna się tworzyć kryształek. I w tym bardzo stężonym roztworze rozpoczyna się proces powstawania kamieni. One sukcesywnie się tam wówczas tworzą, czasami przez kilka lat.

 

     Jak je rozpuścić?

 

Jeżeli pobudzisz wątrobę do zwiększonego wydzielania żółci, to ona będzie ją wydzielać, ale o stosunkowo niskim stężeniu. Zatem należy rano zjeść coś tłustego, np. żółtko albo kawałek tłustej wędliny czy tłustego twarogu, aby pobudzić pęcherzyk do obkurczenia się. Kiedy to się stanie, wyrzuci on żółć do strawienia tego tłuszczu. I mniej więcej pół godziny później należy napić się zwykłej herbatki żółciopędnej. Wątroba więc zacznie produkować żółć, znowu będzie to żółć o stosunkowo niskim stężeniu, bo zmusisz ją do szybszej produkcji. Wejdzie do pęcherzyka, otoczy kamienie solami o mniejszym stężeniu.


Po południu znowu zjadasz coś z tłuszczem, np. z olejem, oliwą, masłem. Znowu pęcherzyk się obkurczy, bo nie pozwoliłeś mu na to, by znowu ta żółć była zagęszczona. I po pół godzinie ponownie herbatka żółciopędna.

 

I znowu wątroba wyprodukuje żółć o niższym stężeniu niż normalnie. I ona wejdzie do pęcherzyka i ponownie otoczy kamienie solami o mniejszym stężeniu. Przed każdym posiłkiem to samo. Wówczas opróżnisz pęcherzyk z żółci, a napełnisz go żółcią o niższym stężeniu.

 

Tak zaczyna się proces rozpuszczania kamieni. Na to potrzeba oczywiście czasu, u jednych osób wystarczy miesiąc, u niektórych pięć. Jednak kamienie się rozpuszczą, z tego co ja wiem, rzadko zdarza się, by się to nie udało tym sposobem. I nie potrzeba wówczas żadnych operacji.

 

     Jak zapobiegać tworzeniu się kamieni?

 

Po prostu jedz tłusto. Jedząc chudo łatwo nabawić się nie tylko kamieni w pęcherzyku żółciowym, ale innych problemów zdrowotnych. Mówimy oczywiście o zdrowych tłuszczach, tj. prawdziwe masło, oleje nierafinowane tłoczone na zimno, olej kokosowy, wszelkie orzechy, nasiona oleiste, prawdziwa kwaśna śmietana, awokado, tłusty twaróg, jaja wiejskie, a zwłaszcza żółtka. Mięso (nie hodowlane sztucznie na fermach), również może posiadać widoczny tłuszcz. Nie bój się tego. Jeśli często będziesz miał w posiłkach tłuszcz, to równie często opróżnisz pęcherzyk żółciowy z żółci. Wymieniając dość często tę żółć, nie dopuścisz do powstania kamieni.

 

 

Mądrości i Zdrowia!
Ewelina Wieczorek
www.epicentrumzdrowia.pl

 

PS. Jeśli chciałabyś skorzystać z indywidualnego planu zdrowotnego (żywieniowego), skontaktuj się ze mną. Tu znajdziesz szczegóły na temat współpracy w ramach Wirtualnego Dietetyka:

http://dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/?Itemid=26