Zadziałaj dla siebie


Nietolerancja pokarmowa może powodować
nie tylko przybieranie na wadze!

 

Nietolerancja (nadwrażliwość) pokarmowa, to niezdolność do pełnego przetworzenia danego pokarmu. Inaczej mówiąc, nietolerancja pokarmowa to dolegliwe zaburzenie wchłaniania pokarmu w jelitach.

Układ pokarmowo-trawienny jest niezdolny do strawienia i wchłonięcia do krwi zjedzonych składników pokarmowych. Konieczne staje się wówczas wyeliminowanie drażniącego śluzówkę jelit pokarmu z diety. Dla leczenia tego zaburzenia stosuje się tzw. dietę eliminacyjną...

Fot. Shutterstock

 

 


Ogólnie można powiedzieć, że nietolerancja pokarmowa nie stanowi zagrożenia dla życia, jednak objawy, które wywołuje, z pewnością mogą przyczynić się do wielu schorzeń.

Przypadki występowania nietolerancji pokarmowej zdarzają się niezwykle często. Szacuje się, że może być nią dotkniętych ok. 45% populacji. Wiele osób często zdradza więcej niż jeden symptom chorobowy. Objawy bywają słabe, a ich powód, czyli żywność, nie zawsze jest właściwie rozpoznany.

Nietolerancja pokarmowa jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ reakcja na pokarm może wystąpić dopiero kilka dni po spożyciu danego produktu, co utrudnia identyfikację winowajcy. Osoby dotknięte nadwrażliwością pokarmową często cierpią latami, nie wiedzą kompletnie, skąd biorą się u nich przykre objawy i jakie mają podjąć kroki, by znowu cieszyć się normalnym życiem.

     Skąd się to bierze?

Nietolerancja produktów spożywczych polega na uruchomieniu przez pokarm specyficznych reakcji metabolicznych bez udziału układu odpornościowego. Dobrym przykładem nietolerancji pokarmowej jest nietolerancja na laktozę. Jest ona uwarunkowana niedoborem enzymu (laktazy), która rozkłada cukier mleka, czyli laktozę. Innym przykładem nietolerancji może być nadwrażliwość na gluten, tzw. celiakia.

     Objawy nadwrażliwości pokarmowej

Do najczęstszych objawów tego zaburzenia należą: częste zaparcia, biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, świąd, migreny, otyłość lub niedowaga, obrzęki nóg, zespół jelita nadwrażliwego, zatrzymywanie wody w organizmie, zapalenie stawów, a także depresja czy bezsenność.

     Nietolerancja a alergia pokarmowa - podstawowe różnice

 

Obydwa terminy zazwyczaj są mylone, dlatego postanowiłam to wyjaśnić. Przy standardowej alergii pokarmowej (alergia na orzeszki ziemne, ryby, jaja, skorupiaki) po spożyciu określonego pokarmu występuje zazwyczaj ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego.

Objawy alergii pokarmowej to kichanie, wysypka, podrażnienie skóry, katar, opuchlizna, zmęczenie, biegunka, wymioty. Objawy występują zazwyczaj w przeciągu kilku minut od spożycia czy wejścia w kontakt z alergenem, choć mogą się pojawić do dwóch godzin. Zatem jedna z różnic dotyczy czasu wystąpienia objawów – w alergii szybko, w nietolerancji później – nawet do 3 dni po spożyciu pokarmu.

W przypadku nietolerancji możemy wykazywać nadwrażliwość na kilka różnych grup pokarmów jednocześnie, zaś alergia dotyczy najczęściej jednego konkretnego produktu.

     Jak radzić sobie z nietolerancją pokarmową?

Sami najczęściej nie jesteśmy w stanie trafnie powiązać powyższych dolegliwości z nietolerancją pokarmową. Wydaje nam się, że to z innych powodów doświadczamy tych nieprzyjemnych objawów. A dość często okazuje się, że człowiek po prostu nie powinien jeść danego składnika pożywienia. Pozostaje pytanie, skąd ma wiedzieć, który to składnik?

Pomóc może wykonanie specjalistycznego testu na nietolerancję pokarmową, który polega na wykryciu winowajcy. Jeżeli test wskaże dodatni wynik oznacza to, że u osoby badanej występuje wysokie stężenie przeciwciał i wskazuje on nietolerancję poszczególnych składników pokarmowych. Reakcje mogą być łagodne, umiarkowane lub silne.

Niezwykle dobrą wiadomością jest to, że dziś nie musisz już jechać gdzieś daleko, aby taki test wykonać, czekając jednocześnie na wyniki. Poradni Epicentrum Zdrowia w Szczecinku wykonuje taki test, a wynik uzyskuje się już po 40 minutach.

Co więcej, od razu po wynikach otrzymasz zalecenia żywieniowe, które wprowadzając w życie wyeliminują przykre dolegliwości i objawy. Testy te są niezwykle precyzyjne i dokładne, bezbolesne i bezpieczne.

 

     Otyłość wynikiem nietolerancji pokarmowej?

 

Bardzo często zdarza się, że nawet jedząc w miarę zdrowo, przybieramy na wadze. Niekiedy nasze tycie ma związek z niską przemianą materii, którą pobudzić może przede wszystkim systematyczne uprawianie sportu (jazda na rowerze, marszobiegi, pływanie). Inną przyczyną mogą być leki, które utrudniają spalanie tkanki tłuszczowej (beta-blokery, niektóre tabletki antykoncepcyjne, antydepresanty, sterydy) lub schorzenia (niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, niedobór HGH, zespół Turnera, zespół Klinefertera, zaburzenia neurologiczne).

Mimo to coraz częściej się zdarza, że to nietolerancja na niektóre pokarmy nie pozwala nam pozbyć się tłuszczu. Osobiście znam przypadki, że pomimo względnie zdrowej diety, ludzie nie mogli zgubić zbędnych kilogramów. Po wykonaniu testu na nietolerancję pokarmową, po „namierzeniu” winowajców i wykluczeniu ich z diety – masa ciała zaczęła spadać.
Osobiście mam klientów, którzy eliminując choćby jeden z pokarmów (np. mleko), automatycznie zaczynają tracić na wadze, bez żadnych dodatkowych działań. Po prostu dany pokarm blokował odchudzanie.

Warto mieć na uwadze, że u większości z nas da się wykryć produkty, które nie pozwalają nam sprawnie funkcjonować i chudnąć.


Mądrości i Zdrowia!
Ewelina Wieczorek
www.epicentrumzdrowia.pl

 

PS. Jeśli chciałabyś skorzystać z indywidualnego planu zdrowotnego (żywieniowego), skontaktuj się ze mną. Tu znajdziesz szczegóły na temat współpracy w ramach Wirtualnego Dietetyka:

http://dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/?Itemid=26